Tehdy to vůbec nevypadalo jako špatný nápad. Euforie yvážila případné výčitky rodičů, finální cenu a bolest. Hlavně, že k tomu došlo. První tetování rozhodlo, zda patříte mezi ty, kteří je začnou sbírat a vytvoří si závislost, nebo mezi ty druhé. Mezi ty, kteří s odstupem a pokorou usoudili, že bez štíra na rameni se opravdu mohli obejít. Tetování může být příjemnou vzpomínkou na mladickou nerozvážnost a tehdejší pocit svobody a rozhodnosti, který byl spolu s pigmentem aplikován do vaší kůže. Dnes víte, že svobodu si vytváříte sami a rádi byste se této připomínky mládí zbavili. Ať už je to štír, kotva nebo jméno člověka, který se vám pod kůži kdysi možná dostal, ale dnes se nesejdete ani na kávu – dnes se můžete s tetováním rozloučit hned několika metodami. Jaká je cena zákroku, techniky odstranění a jak s tím souvisí profesionálnost tatéra?

 

Odstranění tetování bude záviset i na složení inkoustu a hloubce vpichu

Cena za odstranění tetování je ovlivněna více faktory. Jsou jimi metoda, velikost tetování a složení použitých barev. V současnosti se více tatérů zaměřuje na používání veganských a ekologických barev a prostředků. I v rámci následné péče byly učiněny mnohé kroky a ať už máte jakkoliv citlivou kůži, máte z čeho vybírat. Od techniky mokrého hojení a mazání kokosovým olejem až po klasický bepanthen a aplikaci speciální prodyšné fólie, používané u pacientů se spáleninami. Však i dnes, kdy se na kvalitu produktu a jeho zdroje klade velký důraz, se můžete setkat s tatérem, který používá levné a necertifikované barvy. Tím pádem se i proces odstranění stává složitějším, zvlášť, pokud máte tetování zářící více barvami. Neznamená to však, že amatérské tetování se vždy odstraňuje hůř, může tomu být přesně naopak. Nesmělé vpichy nekvalifikovaného tatéra mnohdy zmizí již po prvních třech setkání s laserem, kdežto rozpitých tahů, které byly vryty až příliš hluboko do kůže, se zbavujete na vícekrát.

 

S jakými metodami odstranění tetování se můžete na českém trhu setkat?

  • Chirurgický zákrok: ať už mluvíme o vyříznutí tetování skalpelem či vybroušení, obě varianty jsou bolestivé a jizvám se nevyhnete. Lokální anestezie poskytne pouze malou úlevu a skrze vcelku invazivní zákrok se můžete setkat s otoky, v případě výbrusu i s infekcí. Dnes se s těmito technikami setkáme jen zřídka.
  • Laser: V tomto případě jsou vrstvy pigmentu porušovány laserem a vyloučeny tělem postupně, tudíž je třeba více sezení k tomu, aby lymfatický systém odplavil postupně všechen pigment. Paprsek, který je vpraven do kůže v místě tetování, vzniká v rubínu či alexandritu, což je ruský národní drahokam. Doporučená doba mezi jednotlivými sezeními je až 6 týdnů. Cena odstranění tetování se pohybuje od 2 500 Kč výše.
  • Chemické odstranění: v současnosti se více klinik zaměřuje na odstranění za pomocí krému zvaného Rejuvi tattoo remover. Nemluvíme však o trochu předraženém mazání krému, ale o biochemickém procesu, při němž se malé množství krému vpravuje do kůže tetovacím strojkem. Pod kůži pak probíhá ta největší práce, při níž jsou molekuly tetovací barvy změkčeny a vyloučeny na povrch kůže, kde vznikne strup. Proces je opakován v závislosti na hloubce tetování – od 2 do 7 setkání, kdy cena začíná na 1 500 Kč.

 

Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš

Pokud za sebou máte nemilé setkání s poloamatérským tatérem, odměňte svoji kůži tak, že si dáte čas na vyhledání odborníka a vhodné kliniky či studia, v němž se odstraněním tetování zabývají. Ať už se jedná o lékařskou kliniku zaměřenou na estetické zákroky či tatérské studio, disponující jak laserem, tak příhodným certifikátem k jeho používání, nebojte se ptát. Ptejte se na zkušenosti, vyjádřete případné obavy o vaši kůži a nesnažte se za každou cenu šetřit. Vaše kůže vám za to poděkuje a vy nebudete riskovat výměnu tetování za jizvu.

Jana Černíková

Back to Top