Hledáte efektivní způsob, jak dostat světlo do temných zákoutí vaší zahrady či domu? LED reflektor je ideálním řešením nejen pro osvětlení venkovních prostor, ale také interiérů. Pokud hledáte zajímavou inspiraci, na co všechno byste mohli LED reflektory využít, přečtěte si náš článek. Najdete v něm několik užitečných tipů, jak využít tento typ svítidel a další přínosné informace, které vám výrazně usnadní výběr vhodného osvětlení.

LED reflektor má mnoho nepopiratelných výhod

Moderní osvětlení toho dokáže mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Správný výběr barevného odstínu má přímý vliv na naše chování, náladu nebo pracovní výkon. Proč byste si měli zvolit právě LED reflektor?

  • Při stejné svítivosti dokáže ušetřit až 85 % energie (záleží na jednotlivém modelu a typu reflektoru). Energetická úspora je prioritou v celé EU. Od roku 2009 začaly z pultů mizet wolframové žárovky. Od 1. září roku 2018 nelze koupit ani halogenové žárovky. LED svítidla jsou vysoce úspornou alternativou.
  • Mají až 5× delší životnost ve srovnání s halogenovými žárovkami. Halogeny vydrží svítit 2000 hodin LED svítidla 10 000 až 30 000 hodin. Jinými slovy pokud budete LEDkou svítit 6 hodin denně, vydrží vám svítit 10 let.
  • Jsou odolnější a praktičtější. Můžete je bez obav umístit do prostor, kde se světlo často vypíná a zapíná. LEDkám časté spínání nevadí. Navíc svítí okamžitě na plný výkon.

Užitečná rada

Pokud hledáte náhradu za halogenový zdroj světla, nepořizujte si LED reflektor se stejným příkonem. To je častá chyba. Uveďme si příklad z praxe. K vyzáření 900 lm potřebujete halogenovou žárovku o příkonu 65 W. LED reflektor dosáhne stejné intenzity světelného toku s příkonem pouhých 10 W.

Kde všude můžete LED reflektory umístit?

S ohledem na výběr vhodného krytí jej můžete umístit prakticky kdekoliv v interiérech i venkovních prostorách. Pro venkovní použití doporučujeme reflektory s krytím nejméně IP 65. Tento stupeň krytí zajišťuje prachuvzdornost a odolnost proti stříkající vodě, vysoké nebo naopak nízké teplotě. Níže najdete hned několik inspirativních tipů pro vhodné umístění LED reflektorů:

  1. Zahrada – Češi své zahrady často a rádi zvelebují. Do svého milovaného koníčku v časech pandemie investují nemalé částky. Pěstěná zahrada si zaslouží důmyslné osvětlení, které podtrhne její krásu i po setmění. Reflektory osvítí pozoruhodné dekorace, chodníčky, zajímavě tvarované keře, stromy atd. Při instalaci si dejte pozor, aby LED reflektory nemířily do vašich oken nebo do oken vašich sousedů.
  2. Komerční sféra – světlomety se využívají pro osvícení hal, výrobních prostor, pozemků, parkovišť a dalších. Pro tyto účely je nutné zvolit LED reflektory s vysokou svítivostí, jejichž intenzita simuluje téměř dokonale denní světlo. To zajišťuje dobré pracovní podmínky během nočních směn. Výborně osvětlují prostor v objektech a jejich blízkosti, a tím působí preventivně proti vniknutí zlodějů.
  3. Ochrana majetku – LED reflektory s pohybovým čidlem jsou ideální volbou pro ty z vás, kterým jde primárně o zabezpečení vaší nemovitosti. Světlomet se rozsvítí vždy, když detekuje ve své blízkosti pohyb. Působí jako preventivní opatření, které případné nezvané hosty odradí. Využijete jej i vy, pokud si tento typ světlometu nainstalujete v blízkosti vchodových dveří, už nikdy nebudete muset po tmě hledat klíče ani zámek nebo si složitě svítit mobilem.
  4. Osvětlení uměleckých děl – LED světlo nevyzařuje UV záření a nezahřívá se. Z tohoto důvodu jsou ledky hojně využívané ve výstavních síních a galeriích. LED světlomety jsou ideální volbou pro osvícení velkých uměleckých děl, které jsou vystaveny uvnitř i venku.

Moderní LED světlomety mají multifunkční využití

LED reflektory jsou optimální volbou pro osvícení komerčních i soukromých vnitřních a venkovních prostor.

Kvalitní světlomety s vysokým stupněm krytí bez problémů odolají vysokým, nebo naopak nízkým teplotám. Může na ně pršet a nedostane se do nich ani snítko prachu.

Jednotlivé typy vždy vybírejte s ohledem na jejich umístění a účel.

Jaký typ osvětlení máte na vaší zahradě vy? Myslíte si, že jsou reflektory s pohybovým čidlem dostatečnou preventivní ochranou?

Jana Černíková

Back to Top