Vypadávání vlasů a zvětšující se pleš, problém se kterým se potýká okolo 60 % mužů, lze trvale vyřešit metodou zahuštění vlasů pomocí transplantace vlasových štěpů. Tento článek vás seznámí se zákrokem a pokusí se zodpovědět všechny nejasnosti, kterése kolem metody nastřelení vlasů vyskytují. Dozvíte se nakolik je samotná procedura bolestivá, pro koho je vhodná a na koho se v případě zájmu obrátit. Pokud se u vás projevila androgenní alopecie, neboli dědičná ztráta vlasů, neváhejte a čtěte.
Na čem je moderní procedura zahuštění vlasů založena
Aktuálně je v oblasti estetické medicíny nejmodernější metodou zahuštění vlasů transplantace vlastními vlasovými folikuly. Můžete se setkat také s pojmem “nastřelení vlasů”, který však v tomto případě není až tak přesný, jelikož odebraný štěp se na postižená místa nenastřeluje, nýbrž sází do miniaturním skalpelem vytvořených bodů na holých místech hlavy. Štěp se odebírá z místa, kde je kštice nejkvalitnější a hustá. Následně se očistí od přebytečné tkáně a zasadí do připravených kanálků.
Bude vás transplantace bolet?
Nikoliv. Celá procedura se totiž provádí v lokální anestezii. Trochu cítit můžete pouze podání anestetika, které je aplikováno injekcí. To však trvá pouhých pár vteřin. Místo odběru vlasových štěpů i místo následné transplantace, bude tímto způsobem umrtveno, aby vás při zákroku nic nebolelo. Můžete mít zprvu nepříjemný pocit, že se vám něco děje na hlavě a vy přitom nic necítíte, na to si ale během chvilky zvyknete. Celá operace pak trvá přibližně 6 – 8 hodin v závislosti na velikosti zákroku a je možné během ní dělat přestávky, abyste si vy i lékař mohli odpočinout.
Jak se projevuje androgenní alopecie
Problémy s vypadáváním vlasů postihuje jak muže, tak i ženy po celém světě. Pánská populace je v tomto směru postižena podstatně více. Studie ukazují, že až 60 % mužů trpí nadměrnou ztrátou vlasů, u žen to je zhruba kolem 30 %. Alopecie u dam se projevuje slábnutím a úbytkem vlasových folikulů především v oblasti pěšinky. Pánové zase ztrácí vlasy především z čela a temene hlavy.
Norwoodova stupnice rozlišuje 2 způsoby plešatění u mužů:
1.Běžný typ – plešatění začíná úbytkem vlasů z oblasti čela, kde se tvoří kouty, a z temene, kde vzniká tzv. kolečko. Postupně se holé oblasti rozšiřují, vlasy z čela ustupují dozadu a kolečko se zvětšuje. U některých jedinců se tento proces zastaví dříve, u jiných až po dosažení tzv. hippokratovské pleše.
2.Typ A – vzácnější případy, kdy ke ztrátě dochází v oblasti čela a postupuje se stále směrem dozadu, takže čelo se opticky zvyšuje. Na temeni k úbytku vlasů téměř nedochází.
Kdo je vhodným kandidátem pro zákrok
Transplantaci vlasů mohou absolvovat jak muži, tak i ženy, které trápí nadměrné vypadávání vlasů a situace už zašla tak daleko, že se jim na hlavě začaly objevovat zjevné lysiny. Jakmile se rozhodnete, že máte zájem zákrok podstoupit, kontaktujete specializovanou kliniku, jež se touto procedurou zabývá. Recenze klinik naleznete například na sociálních sítích či různých portálech zabývajících se hodnocením lékařských zařízení.
Při prvním kontaktování budete vyzváni, abyste zaslali několik fotografií vaší hlavy z různých úhlů. Zda jste, nebo nejste vhodným kandidátem pro transplantaci vlasových štěpů pak stanoví lékař po posouzení těchto fotografií a následně vás pozve na osobní konzultaci. Na setkání se domluvíte, z jakého místa se štěp odebere, jaký bude rozsah transplantace a kdy zákrok proběhne.
Pokud jste se dostali až sem, získali jste odpovědi na základní otázky týkající se zahuštění vlasů metodou transplantace vlasovými štěpy. Už víte, jak tato procedura probíhá a že není vůbec bolestivá. Dozvěděli jste se také, jak se projevuje androgenní alopecie a dokážete nyni sami posoudit, zda vůbec můžete zákrok na specializované klinice postoupit. Teď už jen stačí pooozhlédnout se po příslušném pracovišti a sjednatt si schůzku s lékařem.
A jak jste na tom s hustotou vlasů vy? Pozorujete na sobě prvotní či pokročilé příznaky alopecie, nebo se vás tento problém vůbec netýká?