Obzvláště na podzim symbolizují kožešinové vesty krásný kousek, který dokáže dotvořit váš outfit. Díky tomu, že v kožešině na ulici jen tak někoho nepotkáte, se stanete objektem pozornosti a rozhodně zaujmete. Víte ale, s čím takové vesty kombinovat a jak se o ně správně starat, aby vám dělaly společnost po dlouhá léta?

Dávejte pozor na pravost

Při výběru kožešiny lze určitě doporučit, abyste si dávali pozor na pravost daného kousku. V dnešní době totiž bohužel můžeme najít řadu výrobců, kteří své produkty mylně označují za pravé. Vznikají tak padělky, jejichž cena je stejně vysoká a lidé tak odcházejí zklamaní a podvedení.

Přeci jen je třeba si uvědomit, že kožešina symbolizuje kousek, který s vámi může být celý život. Tomu pochopitelně odpovídá i cena, a proto se vyplatí být při výběru důslední. Pokud si chcete být jistí, že si pořizujete originál, určitě nákup proveďte u ověřeného prodejce.

V případě, že budete kožešinu nakupovat v kamenné prodejně, můžete si ji navíc zblízka prohlédnout. To vám rovněž může usnadnit rozpoznat, zda se jedná o originál nebo nikoliv. Pravá kožešina je na dotek krásně hebká. Dále se zaměřte na vzhled jednotlivých chlupů. Pokud narazíte na padělek, pravděpodobně budou všechny chlupy stejně dlouhé. To je ale v přírodě prakticky nemožné, a proto se pravá kožešina vyznačuje různorodou délkou, tloušťkou i odlišným postavením jednotlivých chlupů.

Kožešinové vesty vhodně kombinujte

Popisovaný kousek oděvu se řadí mezi ty elegantní. Tomu by proto mělo odpovídat i celkové ladění vašeho outfitu. Vsadit můžete jak na šaty, tak i střídmé kalhoty. Současná móda je poměrně benevolentní, a proto se nebojte vytvářet originální outfity.

Vyhněte se však příliš sportovnímu stylu. Ten by totiž v kombinaci s elegantní kožešinou mohl vypadat spíše směšně než stylově. A co barvy? Zbarvení kožešiny vždy závisí na konkrétním zvířeti. Záleží tak na vás, zda si vyberete kožešinu z norka, lišky nebo třeba soba.

Každopádně lze doporučit držet se spíše střídmějších přírodních barev, které ještě více podtrhnou celkové elegantní provedení. S černou, bílou, krémovou nebo šedou rozhodně nesáhnete vedle.

Kožešina najde své uplatnění především v chladnějších sychravých dnech, kdy se vytahují deštníky. Jako ideální roční období pro nošení tohoto kousku se tak může jevit podzim. Díky hřejivým vlastnostem kožešiny se nemusíte bát, že prochladnete, a navíc zaujmete nejedno oko kolemjdoucího.

Nezapomeňte na patřičnou údržbu

Jak si můžete přečíst ZDE, o kožešinové materiály je třeba správně pečovat. Jedině tak vám totiž vydrží a vy se jejich nošením budete moci pyšnit po dlouhou dobu. Pokud v průběhu nošení kožešinové vesty dojde k jejímu znečištění, zkuste nejprve sáhnout po klasické vodě. Postižené místo omyjte pod proudem vlažné vody a následně nechte vestu důkladně proschnout.

Určitě nelze doporučit používat k čištění klasickou pračku. Ta by totiž mohla u kožešiny nadělat nenávratné škody. Pokud se jedná o větší znečištění, navštivte raději čistírnu. Zde si totiž s vaším kouskem bez problémů poradí a vy budete mít jistotu profesionálního přístupu.

Čistírnu rovněž navštivte po ukončení sezóny, po kterou plánujete kožešinu nosit. Dříve než ji uložíte, měla by být určitě profesionálně vyčištěná. A poslední rada na závěr. Určitě svůj kousek nenechávejte ve vlhké místnosti, která by mohla přispět rozvoji plísní.

Kousek, který nevychází z módy

Pravdou zůstává, že kožešina již po mnoho let symbolizuje důležitou součást našeho života. Své uplatnění nacházela již v pravěku a v dnešní době se jedná o oblíbený prvek většiny módních návrhářů. Pokud si tak kožešinový doplněk pořídíte, můžete si být prakticky jisti, že jen tak z módy nevyjde.

Kožešina se například těšila velké oblibě u žen v období protektorátu. Pokud byste rádi o tomto tématu zjistili více, můžete si přečíst TENTO článek.

Jana Černíková

Back to Top