Pokud se řekne deka, obecná představa je taková, že se jedná většinou o  tenčí přikrývku, která se hodí na posezení v trávě, nebo při  sledování oblíbeného seriálu. Tím však možnosti jejího použití nekončí. Při výběru kvalitního materiálu dokáže být velmi dobrou společnicí i pro každodenní spaní. Ani alergici se nemusí obávat, že si svoji deku nenajdou. V menších rozměrech je nepostradatelnou součástí vybavení do kočárků. Hlavně v zimních měsících. 

4 tipy jak postupovat při výběru té správné deky 

Dek je nepřeberná řada. Proto je před nákupem potřeba zvážit několik důležitých bodů.Je potřeba si uvědomit:

  • účel, kterému bude sloužit  – kupujete deku k občasnému zahřátí, na piknik nebo ji chcete používat jako peřinu? Pokud je vaším  záměrem využívat ji hlavně na spaní, je lepší sáhnout po kvalitních materiálech a vyšší náplni. Pak budete spát jako v bavlnce.
  • přítomnost alergií – není problém zakoupit hypoalergenní deky. Důležité je, aby pokrývka šla prát při vysokých teplotách a její složení bylo odolné proti roztočům. Příkladem mohou  být ovčí vlna nebo mikrovlákno. 
  • velikost – zde je to jasné. Chcete větší partnerskou deku nebo jen samostatnou? Pokud jste vyšší postavy, je lepší sáhnout po prodloužených velikostech. 
  • roční období – materiály, které zahřejí jsou vlna nebo mikrovlákno. 

Mikroflanelové deky dokáží ozvláštnit interiér

Jedny z nejoblíbenějších dek jsou ty mikroflanelové. Jsou příjemné na dotek, lesklé, hebké. Ovšem velké tepelné zázraky od nich neočekávejte. Jsou spíše příjemnými a krásnými společníky, než dekami na zahřátí.

Dělají se v mnoha designových provedení a velmi dobře mohou sloužit i jako přehoz na sedačku či postel. 

Ovčí rouno je staletími ověřený materiál, který zahřeje. Ale umí toho mnohem více 

Ovčí vlna je výborný izolant. Deky z ní jsou teplé a vhodné i pro alergiky. Kromě toho je ideální pro lidi, kteří se v noci dosti potí – nejenže dokáže odvést pot z lidské pokožky, ale jej i odpařit. Ta nejkvalitnější vlna se dokonce i recykluje.

  • Díky tomu, že dokáže odpuzovat vlhkost hodí se velmi dobře i jako pikniková deka. Je také oblíbeným trampským evergreenem. Prostě stylová deka do nepohody. 
  • Při dobré údržbě se jedná o velmi trvanlivývýrobek. Je ovšem zapotřebí profesionálního čištění. 

Mikrovlákno je univerzální pomocník 

Deky z mikrovlákna jsou zřejmě úplně nejoblíbenější možností. Mikrovlákno sice není přírodním materiálem, ale bez problémů se mu vyrovná. Důvodů je několik:

  • je jemné a pro pokožku příjemné
  • díky svým hřejivým schopnostem je ideální pro každého zimomřivce
  • velmi dobře se udržuje – jde totiž prát i v normální pračce

Kromě toho jsou přikrývky z mikrovlákna také ideální na cesty – mají menší objem a jsou skladné. Dobře vypadají a i při častém praní mají dlouhou výdrž. Nežmolkovatí. A i alergici je využijí. Jejich složení není roztočům vůbec milé. 

Plyšové nebo prošívané deky zaujmou i náročné 

Pokud rádi sledujete obrazovku uvelebení do něčeho opravdu příjemného, hebkého a měkkého, zkuste deku z plyše. Milovníci romantiky, dobrodružství i pohody si najdou své motivy a vzory. Ty však jsou v tomto případě až na druhém místě. Tyto deky se kupují hlavně kvůli pocitu se do něčeho zachumlat až po uši. 

Prošívané deky mohou být zase skvělým doplňkem, který dá místnosti šmrnc. Může se třeba  jednat o bavlněné deky s dutou výplní, jež vypadají moc hezky a mohou se použít jako stylový přehoz přes gauč. Třeba na chalupě. Později mohou být velmi dobře využity i jako rychle dostupná pokrývka na spaní pro hosty. 

Deky mohou být použity ke spaní, k cestování i ke chvílím odpočinku. Ty z ovčí vlny a mikrovlákna jsou teplé, mikroflanel zase příjemný na dotek. A co vy? Zlepší vám zachumlání se do deky prožití sledovaného filmu či seriálu? 

Jana Černíková

Back to Top