Možná vás to překvapí, ale kulečníkový stůl tu je podle prvních dochovaných zmínek již více než pět set let. Ano, minimálně takto dlouhá je historie billiardového sportu. O kratochvíli, která zahrnovala hru tágem a koulemi, se dokonce zmiňuje již světoznámý autor William Shakespeare. Kulečník v dnešní podobě se od toho historického malinko liší, ale nadšení ze hry stále zůstává. Dnes není hraní kulečníku nijak neobvyklou záležitostí a lidé si pořizují svoje soukromé stoly do domácích heren. Skvělá je proto také nabídka vybavení a doplňků, které i z malé domácí herny mohou vytvořit kvalitní zázemí pro turnaje nebo hru s přáteli.

Kulečníkový stůl v domě jako módní hit!

S domácími kulečníkovými hernami se v poslední době tak trochu roztrhl pytel. Dáváme to za vinu hlavně nepříjemné pandemii Covid19, která velkou část populace zahnala z ulic, barů a heren do domů a bytů. Dalším důvodem je také častý zánik existence veřejných kulečníkových heren ve městech. Jejich úpadek je vidět již posledních 10 let docela zřetelně. Kulečníky se zkrátka stěhují z heren do soukromých prostor.

Biliár nebo kulečník? Karambol nebo pool? Kdo se v tom má vyznat?

 V tomto ohledu řada lidí takzvaně plave. Ani nevědí, co vlastně u kulečníkového stolu hrají. Takže si to trochu vysvětlíme. Kulečník a biliár – obojí je správný název pro hru u kulečníkového stolu obecně. Česky kulečník a z francouzského billiard vycházející název biliár. To bychom tedy měli. Ale jak je to s názvy konkrétních her? Nejvíce se hrají tyto hry:

  • pool – u nás nejoblíbenější hra, kdy se hráči strefují koulemi postupně do děr
  • karambol – kulečníková hra na stole bez děr
  • snooker – hra na stole s kapsami s 1 bílou, 16 červenými a 6 barevnými koulemi
  • ruská pyramida – hra s 16 koulemi s volnějšími pravidly
  • 9-ball – hra s 10 koulemi s přísnými pravidly
  • black ball – hra s potápěním 15 koulí do kapes stolu.

Doplňky do domácích heren

Pokud uvažujete o pořízení domácího kulečníku, dobře si předem rozmyslete a hlavně vyzkoušejte potřebnou velikost místnosti, kde bude kulečník stát. Je totiž opravdu třeba, aby měli hráči dostatek prostoru k manipulaci s tágem a také k míjení se s ostatními hráči. Ideálně si vyzkoušet místnost a pozici stolu aktivně. Pokud už máte stůl pořízený, oceníte jistě také doplňky, které by neměly chybět v žádné pořádné domácí kulečníkové herně:

Bez tága to nejde…

Kulečník si bez tága nezahrajete. Důležité je ale to, jestli budete hrát kulečník pouze v herně, nebo si občas půjdete zahrát i někam ven. Ve druhém případě můžeme vřele doporučit tágo dvoudílné, které lehce složíte do elegantní tašky na přenos. Bez tága to nejde, ale tágo bez stojanu také ne. Existuje mnoho opravdu esteticky navržených stojanů na tága, jejichž design lze příjemně podřídit interiéru celé herny.

… a bez koulí také ne

Standardní a základní sada koulí – 7 plnobarevných, 7 půlek, černá a bílá koule – ty prostě musíte mít. Na začátek to bude rozhodně stačit. Koule, stůl a tága ale doporučujeme doplnit také těmito doplňky:

  • plachta na přikrytí stolu, která jej chrání před znečištěním a prachem
  • trojúhelník pro počáteční stavbu koulí
  • kartáč na čištění povrchu stolu
  • křídy a držáky
  • další pomůcky například na opravu plátna.

Už se také těšíte na hru v domácí herně? Napište nám, kolik turnajů s přáteli se vám povedlo zorganizovat! Zajímá nás také, bez kterých doplňků ke kulečníku se vaše domácí herna neobejde!

Jana Černíková

Back to Top