Pod označením TV technika se skrývá nepřeberné množství rozmanitých produktů. Od samotných televizorů, přes set-top boxy, dálkové ovladače nebo TV antény až po nejrůznější adaptéry, kabely či zesilovače signálu. Specializované e-shopy jimi doslova „přetékají“. Každý takový produkt je navíc vyráběn v bezpočtu modelů a variant, které se navzájem liší v celé řadě parametrů. Parametrů, které mohou často rozhodnout o tom, zda daný výrobek dokáže splnit vaše očekávání nebo jestli bude pro vás vůbec použitelný. A přestože přibývá technicky zdatných lidí, kteří výběr podobných věcí obvykle zvládnou docela dobře sami, je mezi námi stále dost těch, kteří naopak potřebují poradit.

Nejste právě technický typ? Nevíte, podle jakých kritérií v e-shopu vybrat digitální přepínač nebo na základě čeho zvolit optimální pokojovou anténu k vaší televizi? Nevadí. Zkušený obchodník vám vždy podá pomocnou ruku. Ostatně, je to v jeho vlastním zájmu. Uvidíte!

TV technika je velice široký pojem

TV technika je pojem, který zahrnuje v podstatě veškeré myslitelné výrobky, které jsou zpravidla nezbytné pro to, abyste si mohli kdykoliv bez problémů vychutnat svůj oblíbený televizní pořad. Všechny typy televizorů a dálkových ovladačů, nejrůznější propojovací kabely, antény a zesilovače, rozmanité konektory, rozbočovače signálu a řadu dalších věcí. Není proto divu, že se stále najde dost lidí, kteří se v tak pestrém sortimentu příliš neorientují. Tím spíše, že se jedná o techniku, pro jejíž pochopení zkrátka nemá určité procento populace to správné nadání. A aby toho na laika snad nebylo málo, vývoj těchto produktů jde kupředu mílovými kroky. Takže se snadno může stát, že i v situaci, kdy by si člověk třeba vystačil se starším modelem, musí se přizpůsobit novým trendům. Například si koupit novou televizi nebo alespoň odpovídající set-top box ve chvíli, kdy dochází k přechodu na nový typ televizního vysílání. Pro někoho je to sice vcelku banální záležitost, která mu nedá mnoho přemýšlení, pro jiného však už může jít o poměrně složitý problém.

Nevíte si rady s výběrem nějakého konektoru? Nebo vám snad dělá problémy pořízení dostatečně výkonného zesilovače? Nevěšte hlavu. Seriózní obchodník vám musí umět poradit!

Tušíte co je to HbbTV?

Technický vývoj přináší celou řadu vymožeností. Můžeme si díky němu užívat věcí, o kterých se nám ještě před takovými patnácti či dvaceti lety ani nesnilo. Faktem ovšem také je, že se ve stále širším sortimentu mnohdy velice sofistikovaných produktů někteří lidé jednoduše ztrácí. Prostě někdy netuší, po jakém výrobku sáhnout. V rozmanitých technologiích, pojmech a zkratkách se dokonale vyzná jen zlomek populace. A není divu. Vy snad dokážete do detailu popsat, co se skrývá pod označením Full HD, 4K, Smart TV nebo 1080p? Zřejmě ne. A co třeba takové HbbTV? Také nic? Nevadí. Podobná neznalost by neměla být na překážku tomu, abyste si nějaký výrobek z kategorie TV techniky domů pořídili. Zkrátka nemusíte být odborník, abyste si mohli dopřát takový produkt, který potřebujete a který vám bude vyhovovat. Od toho jsou tu profesionálové, aby vám poradili!

E-shop versus kamenná prodejna

Řekněme tedy, že nepatříte do skupiny technicky zdatných lidí, kteří se nepotřebují na nic ptát a přesně vědí, jaký výrobek si koupit. Co s tím? V klasické kamenné prodejně se jistě s žádostí o pomoc obrátíte na některého ze zaměstnanců. A přestože to není pravidlem, obvykle se vám dostane uspokojivé odpovědi, protože většina personálu v obchodech s TV technikou jsou zkrátka lidé „na svém místě“. Prostě odborníci. Ale co když se rozhodnete nakupovat na internetu? Obliba e-shopů u nás neustále roste, takže by na tom nebylo nic divného. Kdo vám ale v takovém případě poradí? Jak zjistíte, zda je výrobek, který se vám zamlouvá, pro vaše potřeby vůbec vhodný? Nějaké řešení se jistě najde.

Potřebujete poradit?

Rozhodli jste se nakoupit na internetu a s ohledem na vaše chabé technické znalosti nevíte, po jakém produktu sáhnout? Potřebujete poradit? Existují dvě základní možnosti, jak se dobrat potřebných informací, které vám výběr potřebného zboží usnadní. Jsou následující:

  • Srozumitelný popis zboží – není bohužel ve všech e-shopech samozřejmostí. Pokud se s ním však setkáte, je to známkou toho, že ho připravoval někdo, kdo je odborně na výši a navíc chápe, jak technické detaily co nejsrozumitelněji podat laikovi. V takovém případě máte zřejmě vyhráno!
  • On-line podpora – by měla být nedílnou součástí každého kvalitního e-shopu. Napište, co asi tak hledáte a co od nového výrobku zhruba očekáváte a jistě se vám dostane fundované odpovědi

Jak vybrat?“

Pro případ, že jste tak docela nepochopili popis vytipovaného zboží, který byl v e-shopu k dispozici, nebo když vám nepomohla odpověď na váš dotaz ze strany odborné podpory, je tu ještě jedno řešení. Určitě jste už na internetu někdy narazili na nějaký článek, který začínal slovy „jak vybrat“. Aby také ne! Je jich všude plno. A některé z nich mohou být skutečně k užitku. Nevíte, jak vybrat televizi? Netušíte, jak vybrat TV anténu? Zadejte těch pár slov do vyhledávače a určitě na vás nějaký text „vyskočí“!

Už se vám stalo, že jste při výběru nějakého zboží sáhli vedle? O jaký výrobek se jednalo?

Jana Černíková

Back to Top