Jestliže váháte, v jakém věku dítě přesunout z malé dětské postýlky do větší dětské postele, jste zde na správném místě. Stejně tak, pokud se ptáte, co je nezbytně nutné proto, aby vaše dítě mělo ten nejzdravější spánek. Taktéž se podělím o rady, aby vaše dítě usínalo samo bez větších problémů. Budeme se věnovat i otázce, jak ušetřit, co nejvíce prostoru, pokud zrovna nebydlíte v 4+1. Dejme se do toho.
Dětská postel a kdy je vhodné do ní dítě přesunout
Na tuto otázku není tak úplně jednoduché odpovědět. Každé dítě je totiž individualita a liší se i výchova každého z rodičů. Obyčejně platí, že dítě by vlastní postel mělo mít. Už proto, aby si zvyklo spát samo a mělo tak kvalitnější a zdravější spánek. Někteří odborníci se shodují, že přesun z malé dětské postýlky, do té větší dětské postele (většinou se zábranou) by měl nastat v období, kdy dítě přestává nosit pleny. Některé děti spí v dětské posteli od 1 roku a některé až od 3 let. Univerzální pravidlo neexistuje. Je dobré přihlížet k vyspělosti dítěte, ale také dítě příliš nerozmazlovat. Dost často totiž dítě spí v posteli s rodiči, a to se časem ukazuje jako ne příliš vhodné.
4 užitečné rady pro to, aby dítě spalo samo
· Pravidelnost – pravidelný režim, hodina, kdy dítě chodí spát
· Rituál – každý den před spaním postupujte stejně (jídlo, koupel, spánek)
· Dejte dítěti nějaké hračky do postele – oblíbený plyšák a podobně.
· Menším dětem pusťte ukolébavku či mu zazpívejte. Těm větším pusťte mluvené slovo, nebo mu něco přečtěte
Co je důležité pro zdravý spánek?
První věcí, která by nás při tématu zdravý spánek měla napadnout, bude kvalitní matrace. Není zde tedy řeč o materiálu postele jako takové, protože nejvíce kvalitu spánku ovlivňuje právě matrace. Vyplatí se určitě investovat do kvalitní, protože zejména u dítěte by se případný defekt zapříčiněný tou nekvalitní, mohl projevovat celý zbytek života. Je také dobré nemít místnost přetopenou. Ideální teplota je 18 – 20 stupňů Celsia. Dalším faktorem je režim. Ten je pro zdravý spánek nezbytný. Pokud se ho dítě naučí, bude zvyklé chodit spát v určitý čas. Minimálně by tomu tak mělo být ve všedních dnech. Poslední věcí, kterou zmíníme, jsou telefony a tablety. Alespoň hodinu před spaním by dítě nemělo mít již tyto zařízení u sebe.
Jaké máme možnosti úspory místa v dětském pokoji?
Jaké máme možnosti, když potřebujeme, ušetřit místo nebo potřebujeme úložný prostor navíc? Nejznámější variantou v tomto případě bude patrová postel. Pokud máte tedy 2 děti a mají společný pokoj, který není největší, pořiďte jim patrovou postel. V dnešní době rovněž existují “vyjíždějící” lůžka, vlastně dvě postele v jedné. Druhá postel bude tak jednoduše v šuplíku, který ráno zastrčíte a večer zase vysunete. Pokud potřebujete prostor navíc, velmi praktickým řešením je koupit postel s úložným prostorem.
Nyní máte alespoň představu o tom, kdy začít řešit, že dítě má spát samo, ať už v postýlce nebo dětské posteli. Také jsme se zmínili o základních pravidlech pro zdravý spánek, uvedli si tipy pro to, aby dítě nemělo problém usnout o samotě. V neposlední řadě jsme se pobavili o úspoře místa, pokud máte více dětí nebo potřebujete úložný prostor navíc.
Myslíte si, že je dobré, aby dítě mělo vlastní prostor pro spánek? Pokud ano, kdy je podle Vás vhodné dítě přesunout do vlastního pokoje a vlastní postele?