Rozhodli jste prodat nemovitost v Brně? Prodej bytu většina z nás uskuteční během života jen jednou, možná dvakrát. Jestliže jste se rozhodli prodávat naprosto samostatně,musíte počítat s tím, že na svých bedrech ponesete obrovskou zodpovědnost. V případě, že vás tento fakt ani v nejmenším neodrazuje, máte dostatek času a věříte si, že celý proces zvládnete bez problému, pak je tento článek napsán přímo pro vás. Dočtete se, jaké jsou obvyklé chyby a jak se před nimi uchránit. Posloužíme vám také několika praktickými radami, které celý proces výrazně zjednoduší a zrychlí.

Prodej bytu se může proměnit v živoucí noční můru

Máte rádi věci pod kontrolou? Jste zvyklí, že si vždy zařídíte vše sami, takže jste dospěli k logickému závěru, že prodej vašeho stávajícího bydlení nebude výjimkou. Pokud máte dostatek volného času a jste zapálení organizátoři, kteří nemají problém nastudovat si nějaký ten zákon a jako bonus máte aspoň špetku obchodního talentu, určitě se do toho pusťte. Nejste tento případ? Nemáte čas a prodejnení vaše hobby? V tom případě se možná do celé akce pouštíte z nesprávných důvodů. Raději si dobře rozmyslete, jestli vám ušetřené peníze za provizi stojí za všechno to úsilí a případné problémy, které si z nevědomosti sami vytvoříte.

4 nejčastější chyby, které vás mohou vyjít draho

  1. Nereálná prodejní cena – ceny nových bytů v Brně prudce rostou, a to i pandemii navzdory. Bytová situace v Brně je podobně zoufalá jako v hlavním městě. Nových bytů je málo, takže jejich ceny přirozeně letí vzhůru. Vaše nemovitost se v průběhu času také krásně zhodnotila, ale to určitě neznamená, že můžete prodejní cenu navýšit o několik stovek tisíc, než je její tržní hodnota. Podívali jste se na pár inzerátů a na jejich základě jste stanovili hodnotu vaší nemovitosti? V tom případě byste měli vědět, že většina nabídek je značně nadhodnocená. Cena, za kterou byt prodáte, bude s největší pravděpodobností nižší . Pokud na vážného zájemce nechcete čekat až do důchodu, ale nevíte jak správně nastavit prodejní cenu, nechte si byt ocenit profesionálem.
  2. Nejste řádně připraveni na prohlídky – jaký je aktuální stav vašeho obydlí? Koupili byste si ho bez zaváhaní za stanovenou cenu? Odpověděli jste si upřímně ano, pak gratulujeme, přípravy vám tedy nezaberou moc času. Pokud je odpovědí rezolutní ne, okamžitě to napravte. Základem všeho je dokonalý úklid. Odstraňte všechny zbytečné rušivé prvky a pohrajte si s dekoracemi. Strategicky rozmístěte skříně a komody. Pokud chcete vydělat co nejvíce, mohl by se vám vyplatit home staging (profesionální dekorativní úpravy). Lze si objednat také virtuální home staging. Zájemci, tak budou mít představu, jak můžou daný prostor využít. Za home staging budete muset zaplatit, ale byty a domy, které jsou profesionálně připravené, se zpravidla prodají rychleji a za vyšší cenu.
  3. Neochota do čehokoliv investovat – prodej vás bude něco stát. To je skutečnost, se kterou musíte počítat. Nesnažte se ušetřit úplně na všem. Nejčastěji lidé šetří na provizích realitních kanceláří. Buď si vyberou nejlevnější služby, nebo s realitkou odmítnou spolupracovat úplně. Provize by ale neměla být rozhodujícím faktorem výběru. Třeba se vám podaří ušetřit na provizi 100 000 Kč, ale byt nakonec prodáte o 200 000 Kč levněji.
  4. Neatraktivní inzerát a absence prodejní strategie – nestačí jen v rychlosti napsat pár řádek. Pokud chcete být vidět, dejte si na inzerátu záležet. To samé platí o fotografiích. V žádném případě nepřidávejte nekvalitní fotografie, na kterých je kromě pokojů zachycen i nepořádek. Stejně aktivní byste měli být i během přípravy prodejní strategie. Bez ní se vám nepodaří nemovitost prodat výhodně.

Štěstí přeje připraveným

Prodej bez asistence realitky vyžaduje dokonalou přípravu. Budete se muset umět sami postarat o všechny náležitosti, zajistit atraktivní propagaci bytu, připravit ho na prohlídky a nezapomenout na účinnou prodejní strategii.

Prodali jste byt téměř okamžitě, nebo jste si na toho správného kupujícího museli počkat delší dobu? A co cena? Museli jste ji snížit? Zvládli jste prodej od počátku až do konce sami, nebo jste po nějaké době kapitulovali a obrátili se na realitního makléře?

Jana Černíková

Back to Top