Rezidenční novostavby v Praze jsou svým způsobem výjimečné. Pomineme-li vysoké nabídkové ceny, o nichž toho bylo poslední dobou napsáno více než dost, vyznačují se nové developerské projekty v naší metropoli ještě několika dalšími společnými rysy. Něco si o nich dnes řekneme. Slyšeli jste například o tzv. předprodejích a o tom, proč mohou být pro člověka výhodné? A zajímá vás, kdy se konečně dočkáme kvalitnějšího stavebního zákona, který by umožnil vzniknout většímu počtu bytových projektů a učinil je tak cenově dostupnějšími?

Novostavba a Praha – unikátní kombinace

Nové developerské projekty v našem hlavním městě spojuje hned několik věcí. Především jsou budovány v těch nejvyšších myslitelných standardech a to ať už jde o použité materiály, energetickou náročnost nebo architektonické zpracování. Čím dál častěji je také kladen důraz na co nejdokonalejší propojení s bezprostředním okolím, na dostatek zeleně i dobrou dostupnost nezbytné občanské vybavenosti. A je tu ještě jedna zajímavá záležitost. Navzdory již zmíněné drahotě je poptávka po zbrusu nových bytech v metropoli téměř neukojitelná. Názorně to ilustrují čísla, která evidují samotné developerské společnosti. Z nich vyplývá, že se v předprodeji, tedy ve fázi, kdy výstavba nebyla ještě ani zahájena, dnes průměrně prodá i více než 50 % bytů z každého rezidenčního projektu.

Poptávka stále neklesá!

S rostoucí cenou nějakého zboží obvykle klesá poptávka. Pražských novostaveb se to však prozatím netýká. Situace je spíše opačná. Přestože se metr čtvereční aktuálně nabízí už více než za 125 tisíc korun, zájem potenciálních kupců je stále enormní. Značná část rezidenčních projektů je rozebrána ještě před svým dokončením a více než polovina bytů najde svého majitele dokonce ještě dřív, než se se stavbou vůbec začne. Řada lidí a nově také fondů zaměřujících se ve svých investicích na reality nakupuje tyto nemovitosti v tzv. předprodejích, které jsou dnes nedílnou součástí realizace každého developerského projektu určeného k bydlení. Investice do novostavby v našem hlavním městě je totiž považována za bezpečnou a rozumnou. Navzdory nezpochybnitelnému faktu, že se ceny rezidenčních nemovitostí v metropoli zvedly jen za posledních šest let o omračujících 100 %.

Nabídkové ceny novostaveb v Praze (06/2018 – 06/2021)

Měsíc/rok Červen 2018 Prosinec 2018 Červen 2019 Prosinec 2019
Kč za 1 m2 100 300 106 200 110 000 113 500
Měsíc/rok Červen 2020 Prosinec 2020 Červen 2021 Prosinec 2021
Kč za 1 m2 117 600 119 800 125 500 ???

Výhody předprodeje

Každý, kdo má s realitním byznysem něco společného, jistě ví, že téměř všechny bytové projekty procházejí několika fázemi prodeje. Předprodej je první z nich a má své výhody jak pro kupujícího, tak i pro developera. Z pohledu klienta jsou důležité hned tři věci a sice:

  1. NIŽŠÍ CENA – Bývá takřka pravidlem, že lze byt z projektu, který se teprve připravuje pořídit o něco výhodněji a lidé na to obvykle „slyší“. Tomu se nelze divit, když je bydlení v metropoli tak finančně náročné.
  2. JISTOTA – Jistota, že se na vás vůbec dostane, je při současné enormní poptávce po nemovitostech rovněž důležitá. Když už se vám nějaký projekt zalíbí, raději se na developera obraťte včas!
  3. KLIENTSKÉ ZMĚNY – Když si koupíte byt v projektu, jehož stavba v podstatě ještě ani nezačala, máte velkou šanci dosáhnout nejrůznějších změn a to zejména takových, které se týkají zamýšlené dispozice vašeho budoucího domova nebo třeba materiálů, které budou použity ve vaší koupelně apod.

4 000 bytů nestačí

V aktuálních nabídkách pražských developerů nenajdete více než 4 000 nových bytů. Ačkoliv to na první pohled může vypadat dobře, je takové číslo zcela nedostatečné. Pokud si zevrubně projdete některé odborné studie, zjistíte, že poptávka je až desetinásobná! K jejímu uspokojení by bylo třeba mnohem více stavět. Ideální by byly rozsáhlé projekty se stovkami bytových jednotek, které se v naší metropoli naštěstí čas od času také objevují. Aby se však podobné stavby mohly realizovat v potřebném množství, bude nutné zásadním způsobem osekat přebujelou byrokracii, která je při jejich povolování téměř nepřekonatelnou překážkou. K tomu je však třeba kvalitní stavební zákon. Na jeho novém znění po několik měsíců intenzivně pracovala řada odborníků. Výsledek nejprve prošel parlamentem a vše se zdálo být na dobré cestě. Senátoři však nový zákon zamítli, čímž vyslyšeli připomínky některých politiků, občanských sdružení, ale i mnoha „lidí z oboru“. Jak to bude s pravidly, jimiž se má výstavba v České republice řídit, zůstává tedy prozatím otázkou, na jejíž zodpovězení si budeme muset ještě nejméně několik týdnů počkat.

Holešovice nebo snad raději Smíchov?

Navzdory snahám developerů je letošní nabídka nových bytů poměrně omezená, to je z dostupných čísel celkem zřejmé. Ani to však neznamená, že se pro vás v Praze něco nenajde. Ať už vysněný domov nebo třeba „jen“ zajímavá investiční příležitost. Za všechny projekty, které jsou v metropoli aktuálně k mání, jmenujme například unikátní budovu se 145 byty pojmenovanou „My Mozart“. Najdete ji na Smíchově a to přímo na Andělu. Nebo byste dali přednost Holešovicím, které v posledních letech prošly dokonalou proměnou z nevzhledné a zaprášené čtvrti v atraktivní lokalitu plnou nových staveb obklopených zelení? Pokud ano, třeba vás zaujme luxusní projekt pod jménem Prague Marina Nova s více než 150 byty situovaný poblíž Vltavy nebo poněkud komornější Rezidence Heřmanka s pouhými 23 bytovými jednotkami.

Byli byste ochotni zakoupit nemovitost v předprodeji nebo si na svoje nové bydlení potřebujete nejprve tzv. sáhnout?

Jana Černíková

Back to Top