Minerální make-up nejenže dokáže pleť sjednotit, představuje navíc tu vůbec nejbezpečnější alternativu pro naši pokožku. Přilne totiž k jejím přirozeným olejům a nepronikne tak do pórů; umožní jí dýchat a zároveň účinně chrání před SPF. Co byste o něm ještě měli vědět a z jakých důvodů na něj odborníci nedají dopustit?

 

Minerální make-up: 5 důvodu proč je preferovanou volbou dermatologů

Vyznat se a hlavně dobře vybrat v záplavě produktů slibujících bezchybnou pleť může být opravdový oříšek. A přiznejme si, kdo z nás si nejeden koupil a po pár použitích svého rozhodnutí litoval. Často proto není od věci se nechat vést radami dermatologů nebo vizážistů. Co ti na minerálním make-upu oceňují nejvíce?

 

1. Jednodušší složení

Běžné tekuté make-upy bývají založeny na bázi těžkých vzorců a složitých formulí, které zpravidla obsahují škodlivé chemikálie jako parabeny a ftaláty, syntetické parfémy, barviva a cokoliv jiného, ​​co není k vaší pokožce zrovna laskavé. Oproti tomu minerální make-up v podobě sypkého prášku je tvořen najemno rozdrcenými nebo mikronizovanými minerály tj. látkami zcela přírodního původu. Jaké jsou nejčastěji používané ingredience?

 

  • Slída pro rozjasnění pokožky
  • Oxid zinečnatý s protizánětlivými a zmatňujícími účinky
  • Oxid titaničitý poskytující krytí a chránící proti paprskům slunce
  • Oxid železnatý, jenž má na svědomí správný odstín

 

Kromě těchto minerálů se můžete setkat s použitím rýžového prášku a dalších přísad. Bambucké máslo, výtažky z léčivých bylin jako levandule, měsíček lékařský nebo aloe vera představují další přidanou hodnotu.

 

2. Hypoalergenní, předcházející akné

Běžné přípravky mohou svým komplikovaným složením zavdat příčinu kožním problémům jako vyrážky a podráždění. Minerální make-up ale funguje v podstatě jako péče o pleť. Jeho přírodní složení je pokožce maximálně přirozené. Tím, že nezanáší póry, působí jako prevence vzniku akné. Obsažený zinek navíc k hojení již existujících pupínků přispívá.

 

3. Vhodné pro jakýkoliv typ pleti

S ohledem na jeho pokožce blízké složení sedne bez problémů všem typům pleti, obzvlášť doporučován je právě pro problematickou pokožku. Výživnou lahůdkou bude ale i pro tu suchou, které dodá zdravě vypadající, lehce reflexní look.

 

4. Ideální pro zralou pleť

Minerální make-up dokáže vykouzlit hydratovanou a na pohled mladistvě zářivou pokožku i v případě zralé pleti. Většina tradičních přípravků se prodává v tekuté nebo krémové formě, čili s těžší a hustší konzistencí. To způsobuje, že se jemné linky objevují více, protože se do nich usazuje silnější látka. V případě minerálního make-upu tato nepříjemnost odpadá a celkový vzhled pak působí upraveně bez evidentního efektu „masky“.

 

5. Přirozená ochrana před slunečními paprsky

Obsažené oxidy jsou zdrojem ochrany před UVA i UVB slunečními paprsky. Poskytují faktor kolem SPF 15.

 

Mějte po ruce to správné náčiní

Sypký make-up můžete pohodlně aplikovat i bez podkladové báze pomocí jemných houbiček, které bývají součástí balení daného kosmetického produktu. Pro ještě snazší nanášení se vám nicméně vyplatí pořídit si štětce kabuki nebo flat kabuki s rovně zastřiženými hustými štětinami. Dovolují lepší rovnoměrné přichycení jemného prášku přímo na vaší pokožku. Nezapomeňte je udržovat čisté!

Jaký typ make-upu upřednostňujete a proč? Máte zkušenosti s podrážděním či zhoršení pokožky po používání klasické (ne přírodní) kosmetiky?

Jana Černíková

Back to Top